2012 ORCA WINNERS
JUNIOR DIVISION
11 BIRTHDAYS by Wendy Mass

ORCA_logo_sm.jpg

2011 ORCA WINNERS

JUNIOR DIVISION
THE STONEKEEPER (AMULET BOOK 1) by Kazu Kibuishi

 

The Oregon Reader's Choice Award is a project of the Oregon Library Association and was founded in 2010. The award is intended to be a fun and exciting way for Oregon youth in grades 4-12 to become enthusiastic and disciminating readers. During the course of the school year, Oregon students choose their favorite book in a real-life democratic process.

 

2013

ORCA_logo_sm.jpg

 

    

  

Hereville: How Mirka Got Her Sword by Barry Deutsch
The Incorrigible Children of Ashton Place: the Mysterious
Howling
 by Maryrose Wood                          
Jimi Sounds Like a Rainbow by Gary Golio
Meanwhile: Pick Any Path, 3,856 Story Possibilities by Jason Shiga
Moon Over Manifest by Clare Vanderpool
One Crazy Summer by Rita Williams-Garcia
The Strange Case of Origami Yoda by Tom Angleberger
Turtle in Paradise by Jennifer Holm  

Past ORCA Nominees 

2012 ORCA Nominees
JUNIOR DIVISION (4th - 6th grade)
The Day-Glo Brothers by Chris Barton

N.E.R.D.S by Michael Buckley
The Magician’s Elephant by Kate DiCamillo
Odd and the Frost Giants by Neil Gaiman
Where the Mountain Meets the Moon by Grace Lin
11 Birthdays by Wendy Mass (winner)
Heart of a Shepherd by Rosanne Perry
The Storm in the Barn by Matt Phelan

INTERMEDIATE DIVISION (7th - 9th grade)
North of Beautiful by Justina Chen Headley

Scat by Carl Hiaasen
Claudette Colvin: Twice Toward Justice by Phillip Hoose
The Evolution of Calpurnia Tate by Jacqueline Kelly
The Carbon Diaries, 2015 by Saci Lloyd
Notes from the Dog by Gary Paulsen
When You Reach Me by Rebecca Stead (winner)
Leviathan by Scott Westerfeld

SENIOR DIVISION (10th - 12th grade)
Wintergirls by Laurie Halse Anderson

Tales of the Madman Underground by John Barnes
The Maze Runner by James Dashner (winner)
If I Stay by Gayle Forman
Love is the Higher Law by David Levithan
Marcelo in the Real World by Francisco X. Stork
Lips Touch: Three Times by Laini Taylor
The Monstrumologist by Richard Yancey

2011 ORCA Nominees
JUNIOR DIVISION (4th - 6th grade)
Masterpiece by Elise Broach
Found: Book 1 of Missing Series by Margaret Peterson Haddix
Rapunzel’s Revenge by Shannon & Dean Hale
The Stonekeeper: Amulet 1 by Kazu Kibuishi (winner)
Savvy by Ingrid Law
Alvin Ho: Allergic to Girls, School, and Other Scary Things by Lenore Look
The Willoughbys by Lois Lowry
Knucklehead by Jon Scieszka

INTERMEDIATE DIVISION (7th - 9th grade)
Chains by Laurie Halse Anderson
Heck: Where the Bad Kids Go by Dale Basye
Waiting for Normal by Leslie Connor
London Eye Mystery by Siobhan Dowd
The Graveyard Book by Neil Gaiman
Nation by Terry Pratchett
Elephant Run by Roland Smith (winner)
After Tupac and D Foster by Jacqueline Woodson